Czy Amerykanie doczekają się agencji federalnej ds. ochrony danych osobowych?

  

Tak zakłada nowy projekt ustawy przedstawiony przez senator z Partii Demokratycznej.

Federal Data Protection Agency byłaby niezależną agencją federalną zajmującą się wyłącznie sprawami ochrony danych osobowych konsumentów i stojącą na straży ich prywatności. Jego nadrzędnym celem ma być zapewnienie, aby organizacje przestrzegały uczciwych i przejrzystych praktyk w tych obszarach.

Jak wynika z tekstu projektu, jednym z zadań agencji jest ograniczenie zbierania, ujawniania i przypadków nielegalnego wykorzystania danych osobowych.

Nowe prawo objęłoby zarówno podmioty publiczne, jak i firmy prywatne. Amerykański Kongres miałby wyposażyć agencję w konkretne narzędzia przymusu prawnego, które umożliwiłyby skuteczną realizację jej celów ustawowych.

Nowy projekt ustawy jest odpowiedzią na pogłębiający się kryzys prywatności, o którym coraz więcej mówi się w Stanach Zjednoczonych. Przejawia się on m.in. w gromadzeniu na masową skalę danych osobowych konsumentów przez prywatne firmy. Niejednokrotnie są one później wykorzystywane z naruszeniem prywatności konsumentów, w tym także do celów, o których jednostki nie mają nawet mglistego pojęcia.

Nie od dziś wiadomo, że firmy z Doliny Krzemowej dość luźno podchodzą do ochrony prywatności swoich użytkowników. Ich modele biznesowe bazują na szerokim korzystaniu z danych osobowych. Nie mają one ekonomicznego interesu w ograniczaniu ich przetwarzania i profilowania użytkowników, w tym dla celów spersonalizowanej reklamy.

Kilkukrotnie pisałem już na ten temat na łamach bloga:

https://abcrodo.kalata.eu/2018/04/11/co-ujawnil-ceo-facebooka-przed-amerykanskim-kongresem/

https://abcrodo.kalata.eu/2019/07/29/na-facebooku-bez-zmian-rekordowa-kara-za-naduzywanie-danych-osobowych-uzytkownikow/

https://abcrodo.kalata.eu/2019/01/24/pierwsze-kary-pieniezne-za-naruszenia-rodo/

Omawiany projekt ustawy zyskał już poparcie wśród wielu organizacji, w tym m.in. Electronic Privacy Information Center, Public Citizen oraz Consumer Federation of America.

Niektórzy wskazują, że po reformie RODO sytuacja prawna firm europejskich jest trudniejsza niż tych zza oceanu. Reforma prawa ochrony danych osobowych w USA, coraz bardziej oczekiwana przez różne środowiska, mogłaby wyrównać szanse.

Czy i w jakim kształcie nowe regulacje zostaną przyjęte, niebawem się przekonamy.

Dla zainteresowanych tekst nowej ustawy jest dostępny tutaj.

Dodaj komentarz