Izraelska armia celem ataku phishingowego

  

Czy uchodząca za jedną z lepiej wyszkolonych sił zbrojnych może być podatna na atak cybernetyczny? Okazuje się, że z użyciem przebiegłej socjotechniki jest to możliwe. Izraelska armia stała się ostatnio celem ataku phishingowego.

Podstęp polegał w tym przypadku na wysyłce na telefony izraelskich żołnierzy zdjęć atrakcyjnych dziewczyn, które miały szukać partnera w celach matrymonialnych.

Aby nawiązać kontakt z przedstawicielką płci pięknej, posiadacz telefonu musiał pobrać specjalną aplikację. Jej instalacja powodowała uruchomienie szpiegującego oprogramowania i przejęcie kontroli nad urządzeniem. W ten sposób atakujący uzyskali dostęp do danych z telefonu takich jak zdjęcia, lokalizacja i kontakty.

Ofiarami ataku, którego przeprowadzenie przypisuje się palestyńskiej grupie Hamas, stało się kilkudziesięciu izraelskich żołnierzy.

Atak miał zostać wykryty przez Izraelskie Siły Obronne kilka miesięcy temu, ale do tej pory nie informowano o nim publicznie. Był on kolejną odsłoną wojny cybernetycznej pomiędzy Izraelem a Hamasem.

Niedawno media informowały o zhakowaniu telefonu najbogatszego człowieka świata, Jeffa Bezosa. Szef Amazona otrzymał na swojego iPhone’a wiadomość z komunikatora WhatsApp z filmem wideo. Plik ten zawierał oprogramowanie typu malware, które zapewniło atakującym pełny dostęp do telefonu miliardera, w tym jego zdjęć i prywatnych wiadomości.

Więcej na temat przeczytasz tutaj.

Ataki socjotechniczne są n i e b e z p i e c z n e, zarówno dla prywatności danych osobistych, jak i poufności danych firmowych, które są przechowywane na telefonach.

Działania te są podejmowane przez osoby, które prawie na pewno będą chcieć wykorzystać pozyskane informacje w nielegalnych celach.

Dlatego w zabezpieczeniu się przed skutkami potencjalnego ataku zdecydowanie przyda się zdrowy rozsądek. Po prostu nie przechowujmy na smartfonach danych, których przechwycenie mogłoby zostać wykorzystane w celu wyrządzenia nam szkody.

Przeciwko sprytnym socjotechnikom najlepsze rozwiązania techniczne i informatyczne często okazują się nieskuteczne.

Zamieszczono jeden komentarz dotyczący “Izraelska armia celem ataku phishingowego

Dodaj komentarz